
About Us
At Ko-opShop, we think good food and quality ingredients should be available to everyone at any time at prices that don't cost an arm and a leg. We started operating on George Washington University campus in 2018 as an affordable grocery delivery service for students. In response to Covid-19 pandemic we repurposed our platform as a full service online grocery store for our neighbors in Arlington County and Northwest area of Washington DC. We are a local grocery service with the mission of serving our community. We have received a lot of love and support from our community that we are grateful for and has fueled our work. If you would like to support this initiative, please do not hesitate to reach out to us.
What to expect

Quality Food
Your satisfaction with our products is extremely important to us. We source the freshest and highest quality food we can lay our hands on. Every single product that we sell comes with money back guarantee.

Wholesale Prices
Compare our prices to your local grocery store and other online stores to see the savings for yourself.

Free Delivery
We offer free next day delivery. If you want your groceries on the same day, we will accommodate you for a fee. Be sure to place your order before 3 pm, if you choose same day delivery.
Featured Products
-
Extra Large White Eggs, 36 (2x18) ct
- Regular price
- $5.99
- Sale price
- $5.99
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Breyer's Ice Cream Natural Vanilla, 64 oz
- Regular price
- $5.99
- Sale price
- $5.99
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
DiGiorno Original Rising Crust Pepperoni Frozen Pizza, 3 x 29.6 oz
- Regular price
- $15.49
- Sale price
- $15.49
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
BelGioioso Fresh Mozzarella Log, 1 lb
- Regular price
- $7.37
- Sale price
- $7.37
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Red Delicious Apples, 5 lb
- Regular price
- $7.95
- Sale price
- $7.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Wellsley Farms Italian Bread, 24 oz.
- Regular price
- $4.38
- Sale price
- $4.38
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Barilla Penne Pasta, 8 pk./16 oz.
- Regular price
- $12.00
- Sale price
- $12.00
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out